Gimnastyka smyka

Ruch jest podstawowym bodźcem rozwojowym. Wpływa stymulująco na rozwój dziecka. Okres pobytu dziecka w przedszkolu jest szczególnie znaczący dla kształtowania jego motoryki.
W tym okresie dziecko nabywa pewnych umiejętności, które w dalszych etapach życia jedynie doskonali. W naszym przedszkolu na zajęciach z „Gimnastyki dla smyka” dziecko uczy się nowych ruchów, ćwiczeń, zabaw. Obserwuje także jak wykonują je inne dzieci, rywalizuje z nimi. Proponowane ćwiczenia są dostosowane do aktualnych możliwości i umiejętności dzieci z danej grupy wiekowej. Ćwiczenia prowadzone są przez kadrę nauczycielską.

Dominuje w ćwiczeniach forma zabawowa oparta na podstawowych ruchach takich jak: bieg, rzut, skok, czworakowanie. Oprócz tej formy jest także forma zadaniowa – przed dzieckiem stawia się do wykonania zadanie np. czy potrafisz podrzucić do góry woreczek i złapać? Czy potrafisz przeskoczyć przez szarfę?

Inną także często stosowaną formą jest forma zabawowo-naśladowcza. Dziecko naśladuje zachowanie lub ruch znanych zwierząt lub rzeczy: samolot, motorówka, wiatrak, żaba, bocian.

W ćwiczeniach wykorzystuję także formę opowieści ruchowej. Opowiadam, a dzieci moją opowieść ilustrują ruchem np. idziemy drogą, nagle zerwał się wiatr, szukamy schronienia i zobaczcie co to- zaczyna świecić słońce, a my wskakujemy do jeziora i pływamy na plecach, wychodzimy na brzeg i wygrzewamy się na ciepłym piasku. Dzieci 5-6 letnie przygotowuję także do wzięcia udziału w Olimpiadzie Przedszkolaka, która odbywa się podczas Dni Pruszkowa na przełomie maja i czerwca każdego roku.

Zachęcam rodziców do wspólnych ćwiczeń ze swoimi dziećmi w domu.
Oto przykłady ćwiczeń z woreczkiem:

• Marsz z woreczkiem na głowie- wspięcie na palce w górę – wdech , opad na pięty, ramiona wzdłuż ciała – wydech.
  • Marsz z woreczkiem na głowie, ręce na biodrach –zrzucenie woreczka przez skłon głowy do przodu.
  • Leżenie przodem (na plecach) woreczek między stopami, nogi wyprostowane leżą na podłodze, na sygnał podnosimy nogi z woreczkiem, zamach i rzucamy woreczek za głowę.
  • Wykonujemy „raka” który na brzuchu nosi woreczek.
  • Siad, dziecko palcami prawej stopy bierze woreczek przenosi z prawej na lewą stronę, powtórzenie tego ćwiczenia z lewej na prawą stronę.
  • Marsz z woreczkiem na głowie, dzieci kolejno podchodzą do pojemnika i zrzucają do niego woreczek

Życzę przyjemnego, wspólnego ćwiczenia